Mūsų augintiniai

Augini augintinį?Užsuk!
 
rodiklisrodiklis  CalendarCalendar  DUKDUK  IeškotiIeškoti  Narių sąrašasNarių sąrašas  Vartotojų grupėsVartotojų grupės  RegistruotisRegistruotis  PrisijungtiPrisijungti  

Share | 
 

 Žiurkenai

Go down 
AutoriusPranešimas
Admin'ė
Admin
avatar

Pranešimų skaičius : 97
Join date : 2010-06-26
Miestas : Kaunas

RašytiTemos pavadinimas: Žiurkenai   Št. 07 03, 2010 4:15 pmJei ruošiatės įsigyti ar neseniai įsigijote žiurkėną

Prieš perkant žiurkėną

Pirmiausiai pagalvokite ar tikrai jo norite, ar turėsite laiko jį prižiūrėti( kiekvieną dieną keisti vandenį ir maistą), pinigų aprūpinti žiurkėną saugiais namais (narvelis, ratukas, pakratas, namelis) ir maistu. Nepatartina auginti žiurkėną labai mažiems vaikams, jei gali jį netyčia suspausti, arba žiurkėnas gali nuo jų pabėgti. Taip pat kadangi žiurkėnai išgyvena kelis metus vaikas gali prie jo prisirišti ir jam nugaišus labai liūdėti.

Prieš perkant žiurkėną reikia įsigyti narvelį ir visus kitus būtinus priedus (namelį, ratuką, maistelį, pakratą ir kt. ).

Kokį žiurkėną pirkti?

Rinktis galite iš trijų rūšių: džiungarijos, sirijos ir roborovskio. Sirijos žiurkėnai yra didžiausi iš šių 3 rūšių, Juos geriausia auginti po vieną - jei viename narvelyje gyvens du patinukaai jie [pešis, jei patelė ir patinukas - gali peštis, atsivedus vaikučių patinėlį reiks atskirti ir t.t. Džiurngarijos žiurkėnai yra draugiškesni tiek su savo gentainiais, tiek su žmonėmis. Juos galite laikyti ir mišriomis grupėmis, tačiau jei tai jūsų pirmasis žiurkėnas, geriausia auginti vieną. Roborovskio žiurkėnai yra mažiausi, juos taip pat galima auginti mišriomis grupėmis, tačiau jei nerekomenduojami auginti mažiems vaikams, nes yra LABAI greiti ir gali pabėgti.

Jei jau išsirinkote rūšį, belieka išsirinkti žiurkėną. Svarbiausia - sveiką. Sveiką žiurkėną atpažinsite pagal šiuos požymius: kailiukas lygus, tankus, be išplikimų ir žaizdelių, akys blizgančios, be išskyrų, užpakaliukas ne šlapias (tai ligos, kuria dažnai serga jaunikliai, požymis), pilvukas lygus, be žaizdelių, burna švari, be išskyrų, ausys švarios.

Įsigijus žiurkėną

Jei oras šaltas, o namai nuo parduotuvės toli, stenkitės kad žiurkėnas nesušaltų - geriausiai vežkite mašina, jei negalite, dėžutę įvyniokite į šaliką ar kitką, arba užsikiškite užantin, tik svarbu kad jam patektų oro. Parsinešę namo įleiskite į narvelį ir kelias dienas leiskite jam apsiprasti naujuose namuose. Vėliau galite pamažu pratinti prie rankų - duoti skanėstą, vėliau užsivilioti ant rankos, dar vėliau trumpam išimti į narvelio, galiausiai būsite jį prisijaukinę. Atminkite - svarbu kantrybė. Nors ką tik parsinešus namo labai norisi su žiurkėnu pažaisti, tačiau pasistenkite jo nestresuoti ir palikite vieną.

Atminkite, mes atsakingi už tuos, kuriuos prisijaukinome!Rūšys
Nors žiurkėnų rūšių yra daug, tačiau iš jų namuose auginamos tik kelios. namuose auginamos rūšys skirstomos į Sirijos ir nykštukinius žiurkėnus. Sirijos žiurkėnams ir priklauso Sirijos žiurkėnai (Mesocricetus auratus). Nykštukiniams žiurkėnams priklauso Nykštukiniai Kampbelo Rusijos žiurkėnai (Phodopus campbelli), Nykštukiniai Žiemos Baltieji žiurkėnai (Phodopus sungorus), Kinų (Cricetulus griseus) ir Roborovskio (Phodopus roborovskii) žiurkėnai.

Bene populiariausia iš visų namuose auginamų rūšių yra Sirijos. Kartais šie žiurkėnai dar vadinami auksiniais ar meškiukais. Sirijos žiurkėnai yra didžiausi iš visų namuose auginamų žiurkėnų, kūno ilgis ~13cm. Kailio spalva labai įvairi, tačiau dažnai pasirenkama natūrali Sirijos žiurkėnų spalva - auksinė, nuo kurios ir kilęs kitas šių žiurkėnų pavadinimas. Sirijos žiurkėnai nesutaria su savo gentainiais, todėl patartina juos auginti po vieną.

Antri pagal populiarumą Lietuvos parduotuvėse yra Džiungarijos žiurkėnai. Šis pavadinimas iš tiesų nėra tikrasis rūšies vardas. tiek Nykštukiniai Kampbelo Rusijos žiurkėnai, tiek Nykštukiniai Žiemos Baltieji žiurkėnai kartais vadinami Džiungarijos žiurkėnais. Rusijos mokslininkai Džiungarijos žiurkėnus priskiria Žiemos baltiesiems, o amerikiečiai Kampbelo žiurkėnams. Kartais galima nusipirkti ir žiurkėnų gautų sukryžminus šias dvi rūšis ir taigi vėliau pasidaro beveik neįmanoma atskirti kuriai rūšiai jis priklauso. Kad ir kaip bebūtų šis pavadinimas labai apgaulingas, nes nei viena iš šių rūšių iš tiesų negyvena vietovėje vadinamoje Džiungarija. Žiemos baltieji žiurkėnai yra kiek kompaktiškesni nei Kampbelo ir jei turi labiau išsikišusias akis; romėniška nosis, nugarėlė išlenkta link užpakalio suteikia kulkos pavidalo kūną. Jų kūno ilgis yra maždaug 8-10cm užaugus. Patinai paprastai didesni už pateles. Nykštukiniai Rusų žiemos baltieji žiurkėnai taip vadinami dėl to, kad žiemą laisvėje jų kailis pašviesėja ir pasidaro beveik baltas. Kartais taip atsitinka ir namuose gyvenantiems žiurkėnams (tuomet galite būti tikri, jog auginate Žiemos Baltąjį žiurkėną).

Dar labai neseniai Lietuvos zooparduotuvėse atsirado ir Roborovskio žiurkėnų. Tai patys mažiausi žiurkėnai iš visų auginamų namuose. Jų ilgis tik 4-5cm, natūrali kailio spalva yra rudai smėlinė nugaroje, pilvukas baltas. Roborovsko žiurkėnų skiriamasis bruožas - balti "antakiai", kurie jiems suteikia meilią ir patrauklią išvaizdą. Roborovskio žiurkėnai yra labai greiti ir juos sunkiau išlaikyti rankose nei kitus nykštukinius žiurkėnus, todėl nepatartina Roborovskio žiurkėnus auginti mažiems vaikams. Tačiau šie žiurkėnai yra gana gero būdo ir retai kanda.

Kinų žiurkėnų Lietuvoje beveik nėra.. O ir užsienyje jie retai auginami kaip naminiai gyvūnai. Kinijos žiurkėnų kūnas kiek panašėja į pelės, uodega ilgesnė nei kitų žiurkėnų.Valgis
Šėrimas

Žiurkėnai yra visaėdžiai, taigi jie ėda ir daržoves, ir mėsą. Natūralus jų maistas - grūdai, sėklos, daržovės ir vabzdžiai. Taip pat jie mėgsta kukurūzus, avižas, kviečius, taip pat šunų maistą. Mišiniuose, kuriuos galite nusipirkti parduotuvėse, yra viskas ko reikia žiurkėnui, tačiau kai kurie žiurkėnai jo nevalgo.

Žiurkėnai mėgsta daržoves, tačiau nereikia jų duoti per daug. Svarbiausia kad žiurkėnas gautų kuo įvairesnį maistą, tačiau nešerkite žiurkėnų šokoladu, saldainiais ar kitu saldžiu maistu.

Žiurkėnus šerkite kiekvieną diena, tuo pačiu laiku. Mišinio reikėtų duoti apie arbatinį šaukštelį. Tuomet žiurkėnas nepersivalgys, o neš maistą į savo slaptą saugyklą. Kiekvieną dieną likusį maistą išmeskite ir įdėkite naujo. Maistą geriausiai būtų dėti į plastikinius, keramikinius ar metalinius indelius geriau sunkesnius, nes tuomet jie ne taip lengvai apvirs. Vandenį geriausia laikyti specialiose girdyklose, jose esantį vandenį bus patogu pakeist kiekvieną dieną, o žiurkėnai tikrai išmoks ja naudotis.

Žiurkėnams tinkamo papildomo maisto sąrašas:

Agurkai

Aguročiai

Aliejus (kartą per 2 savaites galite užlašinti ant grūdų)

Bananai

Braškės

Brokoliai

Bulvės

Cukinijos

Dobiliukai

Gilės

Jauna žolė

Kalafiorai

Kiaulpienių lapai

Kopūstai

Kriaušės

Morkos

Pienas (ilgam nepalikite narvelyje, kad nesurūgtų)

Ropės

Vynuogės

ŽirniaiKaip prižiūrėti?
Žiurkėnai palyginus su kitais gyvūnais priežiūros reikalauja visai nedaug. Tačiau, nors ir nedaug, bet priežiūros jiems taip pat reikia.

Žinoma, prieš įsigyjant žiurkėną, reikėtų įsigyti ir narvą, kuriame jį auginsite. Ko gero geriausi ir populiariausi yra metaliniai narvai. Juos lengva valyti, gerai cirkuliuoja oras. Plastikiniai narvai, akvariumai taip pat geras variantas, tačiau juose sunkiau pritvirtini įvairius įrenginius (ratuką, gertuvėlę, skanėstą...). Taip pat galima narvą pasigaminti ir patiems, tačiau jei jis būtų medinis žiurkėnas greitai prasigriaužtų, o metalinį sumeistrauti nėra lengva.

Narvelyje turėtų būti keletas būtinų įrengimų - namelis (kad žiurkėnas turėtų kur miegoti nieko netrukdomas dieną), ratukas (kad galėtų sportuoti. Per naktį juo žiurkėnas nubėga kelis kilometrus. Aš rekomenduočiau plastikinį ratuką be jokių tarpelių. Galbūt tokie ratukai nera labai gražus, bet žiurkėnams jie patogesni ir saugesni.) bei gertuvėlė ( geriausia speciali skirta mažiems gyvūnams, kurią galite nusipirkti zoo prekių parduotuvėse. Tokiose gertuvėlėse vanduo neišsilieja ir ilgiau nesugenda).

Ant narvelio dugno reiktų paberti pakrato (jokiu būdu netieskite laikraščio ar kito dažyto popieriaus). Geriausia būtu dugną kloti pjuveninėmis granulėmis - jos geriau sugeria drėgmę ir kvapą. Taip pat galima kloti pjuvenomis (jas taip pat geriausia pirkti parduotuvėse, nes kai kurių medžių pjuvenos žiurkėnams netinka). Galite išbandyti įvairų kraiką, taip pat galite maišyti granules su pjuvenomis ( pjuvenas galite dėti į namelį, kad būtų minkščiau ir šilčiau miegoti, o granules i kampelius bei prie gertuvės

Man tai jie mieli. Smile
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą http://augintiniai.freeforums.biz
lukasPranešimų skaičius : 8
Join date : 2010-07-23
Miestas : kaunas

RašytiTemos pavadinimas: Re: Žiurkenai   Pir. 07 26, 2010 3:14 am

kokie faini
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą http://augintiniai.freeforums.biz
 
Žiurkenai
Atgal į viršų 
Puslapis 11

Permissions in this forum:Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
Mūsų augintiniai :: Augintiniai :: Žiurkėnai-
Pereiti į: