Mūsų augintiniai

Augini augintinį?Užsuk!
 
rodiklisrodiklis  CalendarCalendar  DUKDUK  IeškotiIeškoti  Narių sąrašasNarių sąrašas  Vartotojų grupėsVartotojų grupės  RegistruotisRegistruotis  PrisijungtiPrisijungti  

Share | 
 

 Pilkoji papūga – Žako

Go down 
AutoriusPranešimas
Admin'ė
Admin
avatar

Pranešimų skaičius : 97
Join date : 2010-06-26
Miestas : Kaunas

RašytiTemos pavadinimas: Pilkoji papūga – Žako   Št. 07 03, 2010 4:25 pmPaplitimas: Centrinė Afrika
Ilgis: 33cm.
Gyvenimo trukmė: 50-80 metų nelaisvėje
Svoris: 500g

Trumpas aprašymas.
Pilkoji papūga yra vienintelė atstovė, priklausanti Psittacus paukščių rūšiai. Pilkosios papūgos, dar kitaip vadinamos Žako, sutinkamos centrinėje Afrikoje. Jos paplitusios nuo Dramblio Kaulo Kranto iki Kongo tiek savanose, tiek miškingose vietovėse.

Šiuos paukščius galima aptikti miško pakraščiuose, atvirose proskynose, tačiau žmonių gyvenviečių jie vengia. Gamtoje šios papūgos gyvena dideliais būriais. Jos – tipiškos medžių gyventojos - miega milžiniškomis grupėmis aukščiausioje medžio viršūnėje. Artinantis nakčiai ant medžio, stovinčio saugesnėje vietoje kartais gali susirinkti net tūkstančiai šių paukščių. Maisto ieškoma mažesnėmis grupelėmis, sudarytomis iš 10-20 papūgų. Tarpusavy „susikalba“ šie paukščiai švilpimu bei spiegiančiu riksmu.

Išvaizda.
Žakas laikoma didžiausia papūga Afrikoje, nors ji užauga tik iki 33 cm. bei sveria apie 500g. Tiek patino, tiek patelės plunksnos yra šviesiai pilkos spalvos. Tik pakaušio bei pilvo srityje plunksnos yra šviesesnės arba baltos. Ties akimis matyti balta odos spalva, be plunksnų. Snapas juodas. Uodegos plunksnos – tai tikras kontrastas visam kūnui – ryškiai raudonos spalvos. Jauniklio raudonosios uodegos plunksnos būna tamsesnės spalvos, lyginant su suaugusia papūga.
Užaugusią pilkąją papūgą nuo jauniklio lengva atskirti ir pagal akies rainelę. Jauniklio iki devynių mėnesių akies rainelė būna tamsi, beveik juoda. Nuo devintojo mėnesio rainelė pradeda šviesėti, kol galiausiai jau suaugusio žako akies rainelė tampa šviesiai geltona.

Perėjimas.
Pilkosios papūgos lytiškai subręsta 3-7-aisiais gyvenimo metais. Gamtoje perėjimo laikas priklauso nuo gyvenimo sąlygų bei klimato, tačiau dažniausiai žakai susilaukia palikuonių tarp sausio bei liepos mėnesių. Patelės padeda 2-3 kiaušinius. Perėjimo laikas užtrunka 30 dienų. Mažyliai išmoksta skraidyti sulaukę maždaug 3 mėnesių.

Intelektualiausia papūga.
Žakas kaip naminis paukštis yra žinomas jau gana senai. Pirmą kartą šie paukščiai buvo paminėti gamtos tyrinėtojo šveicaro Konrad`o Gesner`io (1516-1565). Šios papūgos, kaip naminiai gyvulėliai, greitai tapo populiarios žmonių tarpe, kadangi jos yra labai protingos bei sugeba ypač gerai atkartoti išgirstą garsą. Šis paukštis imituoja geriausiai. Jokiam kitam paukščiui nėra pavykę taip kokybiškai pamėgdžioti žmogaus balsą bei kitus garsus. Neįtikėtina, tačiau šie paukščiai taip panašiai imituoja šuns lojimą, arklio žvengimą ar telefono skambutį, jog žmogus net neatskiria kuris garsas buvo tikras. Pilkosios papūgos minimos kaip geriausios „kalbėtojos“, nes jos puikiai atkartoja ne tik konkretaus žmogaus ištartus žodžius, bet ir balso tembrą. Tiesa, mėgdžioti moters ar vaiko balsą šiai papūgai sekasi geriau nei atkartoti žemą vyro tembrą. Žakas išmoksta iki kelių šimtų žodžių bei gali ištarti 60-70 frazių. Tai be galo gabūs paukščiai. Jie gali skaityti eiles, dainuoti dainas, atkartoti televizijos pranešimų nuotrupas ir t.t. Tai, ką papūga mėgdžioja, dažnai priklauso ir nuo situacijos. Pavyzdžiui, kuomet papūga prieš kiekvienus pietus pasako „Gero apetito“ arba šeimininkui pakėlus stiklinę ji ištaria „Į sveikatą“ – tuomet visiems namiškiams būna daug juoko.

Atminkite, jog šie paukščiai gamtoje gyvena dideliais būriais, todėl ir namuose stenkitės, kad paukštis kuo daugiau bendrautų. Tad laikykite šį paukštį gyvenamajame kambaryje, kad jis galėtų aktyviai dalyvauti šeimos gyvenime.

Mityba.
Namų sąlygomis žakui galite duoti bet kurios rūšies vaisius ir daržoves, kaip pvz.: obuolius, kriaušes, slyvas, vyšnias, žemuoges, serbentus, gervuoges, kivi, granato vaisius, mandarinus, apelsinus, agurkus, morkas, salierus, mangoldus, špinatų lapus, česnaką, salotas, kukurūzų burbuoles ir t.t. Pradedant pilkąją papūgą šerti vaisiais ir daržovėmis, darykite tai palaipsniui, kad priprastų gyvūno skrandis. Žakas taip pat valgys virtą kiaušinį, sūrį, jogurtą, varškę. Tačiau pagrindinis pilkųjų papūgų maistas yra specialiai didžiosioms papūgoms subalansuotas lesalas, kuriame yra 20% vaisių bei daržovių (daugiau kaip 20% viršyti negali), suteikiančių papūgai reikalingų medžiagų bei įvairiausios sėklos ir grūdai. Lesalų sudėtyje esantys kviečiai bei avižos suteikia pilkajai papūgai ypatingai daug vitaminų. Jums patiems paruošti tokį lesalą bus sudėtinga ir kainuos daug laiko. Nenustebkite jei pilkoji papūga - paukštis, kuris gali pasiekti net 5m. vaiko intelekto lygį – ims gudrauti pradėdamos išsirinkti joms skaniausias lesalo dalis, kaip pavyzdžiui saulėgrąžas ar riešutus. Tai nereiškia, jog lesalas netinkamas. Specialūs lesalai yra pilnaverčiai tik tuo atveju, jei jis naudojamas visumoje. Todėl būtina, kad papūga sulestų viską ir tokiu būdu gautų reikiamus angliavandenius bei baltymus. Tokiu atveju nesurinkinėkite maisto likučių ir nepilkite naujo lesalo. Po kelių dienų pamatysite, jog paukštis sules viską. Taigi, lesalas turi būti pildomas tik tada, kuomet augintinis sulesa visus grūdus.

Papūgai galite nupirkti taip vadinamą gardėsį. Gardėsis yra lesalo pagerintas mišinys, sulipintas medaus ir kitų medžiagų mišiniu bei naudojamas kaip skanėstas, maisto papildas, o taip pat reikalingas snapo galandimui. Žakui, kaip ir visiems paukščiams, labai svarbu gnaibyti, kapoti, galąsti snapu. Tai jo prigimtinis fiziologinis poreikis, todėl jį reikia patenkinti.

Kreida, kaip pagrindinis kalcio šaltinis kaulams, nagams ir snapui, taip pat reikalinga papūgai. Todėl narve kreidelės turėtų būti laikomos pastoviai. Į kreidą papūga gali taip pat pagaląsti savo snapą.

Pilkosios papūgos organizmui svarbu gauti mineralinių medžiagų. Ypač artėjant žiemai Jūsų augintinio organizme gali stigti vitaminų bei mineralų. Todėl Jūsų paukštukui galime pasiūlyti labai kokybiškus „Vitakraft“ ir „Beaphar“ vitaminus bei papildus plunksnoms, kaulams ir gerai savijautai palaikyti.

Verta žinoti.
Pagal Europos Sąjungos nustatytus standartus, laukinių paukščių pardavinėti negalima. Todėl paskutiniaisiais metais pilkųjų papūgų vis daugiau yra veisiama Europoje. Ypač brakonieriavimas bei žakų nelegali prekyba yra griežtai draudžiama. Vis dėl to nemažai kontrabandinių papūgų yra pervežama į Europą. Žinia, jog papūgos - ypač jautrus gyvūnėlis. Jos patiria stresą nuo naujo narvely atsiradusio žaislo, girdyklos ar lesyklėlės. O ką jau bekalbėti apie šių paukščių transportavimą netinkamu transportu, perpildytose dėžėse. Gilią depresiją papūgai pagydyti beveik neįmanoma. Jei šie paukščiai nežūva, tuomet didelė jų dalis būna traumuotos ar su pažeistomis nervų sistemomis. Jei nelegaliai įsigiję pilkąją papūgą pastebėjote, jog paukštis kiekvieną dieną smarkiai pešioja savo plunksnas – nedelsiant kreipkitės į veterinarą. Patyrusios didelį stresą papūgos gali nusipešioti visas plunksnas, likti visiškai plikos ir galiausiai nugaišti. Tad Jūsų labui patariame nepirkti šių paukščių iš jūreivių ar kitų įtartinų žmonių. Jei norite turėti sveiką žaką – įsigykite šį paukštį tik parduotuvėse. Parduotuvėje „Kika“ pardavinėjamos pilkosios papūgos yra gaunamos iš veisėjų pagal Europos Sąjungos numatytas direktyvas, todėl garantuojame, jog čia įsigysite tikrai sveiką paukštį.

Dresūra.
Jei įsigijote pilkosios papūgos jauniklį – problemų kilti neturėtų. Šie gana greit tampa meilūs, patiklūs, o išankstinis drovumas netrukus išnykta. Tačiau žakai, išsiritę bei užaugę gamtoje dažnai esti drovūs, baikštūs ir žmogų ištisus metus gali laikyti priešu. Šių papūgų pasitikėjimą reikia įgyti. Kartais praeina 2-3 metai, kol pilkosios papūgos prijunka prie naujųjų namų ir pradeda kalbėti. Tad nusprendę įsigyti šį paukštį, įsitikinkite, ar tikrai esate kantrūs. Ir nepamirškite: įgiję pilkosios papūgos pasitikėjimą galite būti tikri, jog paukštis taps tikru šeimos nariu ir draugu.
Žakas yra didžioji papūga, todėl mažo narvelio jai tikrai neužteks. Norint šiam paukščiui suteikti kuo geresnes gyvenimo sąlygas, įsigykite kiek įmanoma didesnį narvą. Lygiai taip pat šiam paukščiui nepakanka, kad jam išvalomas narvas, paduodamas maistas ir vanduo. Su šiuo paukščiu reikia bendrauti. Jam neužtenka einant pro šalį pasakyti „labas“ ir nebekreipti daugiau dėmesio. Kiekvienas paukštis trokšta būti mylimas ir lygiavertis. O ypač jei norite, kad Jūsų pilkoji papūga imtų kalbėti, Jums prireiks ne tik kantrybės, laiko, bet ir meilės. Įdomu tai, jog kalbantys paukščiai daugiausia kalbėdavo pas vienišus žmones. Tokiems žmonėms paukštis yra gyvenimo draugas ir pašnekovas. Mat šie daugiausia laiko skirdavo gyvūnui, todėl ir pats gyvūnas daugiau savo triūso atiduodavo mylimam šeimininkui.

Pilkųjų papūgų jaunikliai išmoksta kalbėti be ypatingų mokymų. Dažniausiai geriau kalba patinai, tačiau tai nėra geležinė taisyklė. Yra labai daug patelių, kurios nenusileidžia, o netgi stipriai lenkia patinų kalbėjimą. Rekordą yra sumušusi būtent patelė, kuri mokėjo net iki 800 šimtų žodžių! Nors žakas yra intelektualiausia ir geriausiai garsus mėgdžiojanti papūga, tačiau nepaisant to, Jums vis tiek teks apsikaustyti geležine kantrybe. Pradėkite mokyti nuo paprastų žodžių, tokių kaip „labas“, „labanaktis“. Kokybiškiausias mokymas, kuomet pasakę daikto pavadinimą, jį parodote ar ištartą veiksmą atliekate. Pavyzdžiui, paklausus „Nori riešutuko?“ duoti jai riešutą, arba pasakius „Skrisk iš narvelio“ atidaryti narvelio dureles. Paukščiui reikia kartoti tuos pačius žodžius aiškiai, ramiai, džiaugsmingai. Labai svarbu kalbėti švelniu balsu, kad paukštis priprastų prie Jūsų balso tembro ir nebūtų baikštus. Nepergyvenkite jei paukštis nekartos Jūsų pasakytų žodžių ilgą laiką, o tik kažką neaiškaus balbatuos. Anksčiau ar vėliau šis paukštis ištars pirmąjį žodį. O ištarus pirmąjį žodį, žakas gali pradėti kartoti iš karto visus Jūsų pasakytus žodžius ir frazes.

Perspėjame, jog neragintumėte ir per daug neverstumėte šio paukščio kalbėti. Pernelyg intensyvus žodžių kartojimas gali sukelti priešingą reakciją. Tokiais atvejais daugelis pilkųjų papūgų ištaria tik kelis žodžius arba išvis jų nesimoko tarti. Pilkosios papūgos gali nekalbėti ir tuo atveju, jei Jūs iš jos reikalaujate daugiau, nei iš kitų papūgų, gyvenančių drauge. Ir jokiu būdu nesielkite su šiuo paukščiu grubiai. Grubiam žmogaus elgesiui žakai yra ypač jautrūs ir pažeidžiami.

Graži papūgėlė. geek
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą http://augintiniai.freeforums.biz
Mari
Augintojas
avatar

Pranešimų skaičius : 60
Join date : 2010-07-12

RašytiTemos pavadinimas: Re: Pilkoji papūga – Žako   Tr. 07 21, 2010 4:32 pm

Gražuolė flower
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą
Admin'ė
Admin
avatar

Pranešimų skaičius : 97
Join date : 2010-06-26
Miestas : Kaunas

RašytiTemos pavadinimas: Re: Pilkoji papūga – Žako   Kv. 07 22, 2010 2:51 am

Miela ir žavi. sunny
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą http://augintiniai.freeforums.biz
Laika
Naujokėlis


Pranešimų skaičius : 14
Join date : 2010-07-20

RašytiTemos pavadinimas: Re: Pilkoji papūga – Žako   Kv. 07 22, 2010 3:46 pm

Myliu šitas papūgas labai gražios Smile
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą
lukasPranešimų skaičius : 8
Join date : 2010-07-23
Miestas : kaunas

RašytiTemos pavadinimas: Re: Pilkoji papūga – Žako   Pir. 07 26, 2010 3:49 am

labai zavi Exclamation
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą http://augintiniai.freeforums.biz
Sponsored content
RašytiTemos pavadinimas: Re: Pilkoji papūga – Žako   

Atgal į viršų Go down
 
Pilkoji papūga – Žako
Atgal į viršų 
Puslapis 11

Permissions in this forum:Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
Mūsų augintiniai :: Augintiniai :: Papūgos-
Pereiti į: